Cengiz ATİLLA

Microsoft Dynamics CRM

Dynamics CRM 365 - Business Rules

Merhaba Arkadaşlar , 

Business kurallar kullanıcıların herhangi bir yazılım bilgisi gerektirmeden formlar üzerinde javascript işlemleri yapabilmesine yarayan bir teknolojidir. Business kurallardan önce dynamics crm sistemlerinde form üzerinde bir alanın girilen bir değere göre zorunlu olması veya form üzerinde pasif olması gibi basit işlemler javascript bilgisi gerektiriyordu.

Business kurallar sayesinde bu tip işlemler biz yazılımcılar içinde zamandan tasarruf etmemize yardımcı olmaktadır.

Business Rules Oluşturmak 

 • Form editör kısmında bulunan Business Rules butonuna basıp sol alt kısımdaki " New Business Rule " butonunu kullanabilir 

 • Solutions içerisinden işlem yapmak istediğimiz entity seçip Business Rules kısmını seçebiliriz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz iki yoldan birisi ile business rule oluşturma işlemine başlayabiliriz.

Business rule oluşturmak için karşımıza gelen ekran üzerindeki ; 

1 : Oluşturmak istediğimiz business rule için amacına uygun bir isim vermemiz gereklidir.
2 : Scope bölümünde oluşturmak istediğimiz business rules entity içerisindeki hangi formlarda etkin olacağını belirtiriz.

 •  Entity ( server ve client tüm formlarda )
 •  All forms (client tüm formlarında)
 •  Client tarafında oluşturduğumuz özel form üzerinde

Business Rule tanımına geçtiğimiz zaman ilk önce şartımızı sonrasında şartlarımıza uygun bir durum meydana gelirse yapılmasını istediğimiz işlemleri seçeriz.

Condition kısmında işlemin oluşması için gerekli olan şartlarımızı belirler action kısmında ise yukarıdaki şartlarımız sağlandığı zaman neler yapacağımızı ayarlarız. 

Business Rule İle Neler Yapabiliriz 

 •  Hata mesajı gösterebilir
 •  Alan veya Alanlara değer ataması yapabilir
 •  Alan veya Alanların gereksinim düzeyini değiştirebilir
 •  Alan veya Alanların form üzerinde gizleyebilir
 •  Alan veya Alanlara default değerlerini atayabilir
 •  Alan veya Alanları kitleyebilir veya kilitlerini açabiliriz

Business Rule tanımlamamızı yaptıktan sonra ilgili business rule kullanabilmek için active konumuna almamız gerekmektedir. Active konuma alınmayan business rule tanımları form üzerindeki atama alanlarında görünmeyecektir. 

Active olarak işaretlediğimiz business rule içerisinde herhangi bir değişiklik yapamayız. Eğer yayınladığımız business rule içerisinde düzenleme yapmak istiyorsak deactive konuma geri alıp gerekli düzenlemeleri tamamlayıp yeniden active konumuna almamız gerekmektedir. 

Tasarladığımız ve yayına aldığımız business rule tanımlarını geçerli oldukları form üzerindeki istediğimiz alanlarda çağırmamız gerekecektir. Form'un içerisine tanımlanmış ve hiç bir alana bağlanmamış business rule tanımları çalışmayacaktır. 

Bir örnek ile devam edelim 

Personel adında bir entity oluşturduk bu entity içerisinde Telefon I ve Telefon II adında iki tane zorunlu alanım var ,

Bir business rule tanımı yaparak ;

Eğer : Telefon I üzerinde bir data var ve Telefon II üzerinde data yok ise , Telefon II üzerindeki gereksinim düzeyini kaldırmak istiyorum .

Eğer : Telefon II üzerinde bir data var ve Telefon I üzerinde data yok ise , Telefon I üzerindeki gereksinim düzeyini kaldırmak istiyorum.

Yukarıda hazırlamış olduğumuz business  rule tanımını form üzerinde Telefon I ve Telefon II alanlarına vermemiz yeterli olacaktır.

Loading