Cengiz ATİLLA

Microsoft Dynamics CRM

Dynamics CRM 365 - Dialog Box

Merhaba Arkadaşlar , 

Dialog Box ( İletişim Kutuları ) kullanıcıları bir süreç boyunca yönlendirmek için adım,adım bilgi giriş ekranları kullanarak kullanıcıdan verileri toplamamıza yarayan süreçtir. Örnek olarak servis taleplerinde hazırlamış olduğumuz bir iletişim kutusu ile kontrollü bir şekilde servis taleplerinin çözüme ulaştırabilir, call center ekibimizin kullanacağı bir iletişim kutusu ile gelen çağrılar için arama kaydı ve arama kaydına bağlı servis talepleri oluşturabiliriz. 

Kullanıcılarımızın yapması gereken tek işlem karşılarına gelen ekranlardaki verileri doldurup ileri tuşuna basmak . 

 

 1. İletişim kutumuza vermiş olduğumuz genel isim ve sayfa oluşturma aşamasında yazmış olduğumuz Sayfa başlık bilgisi verileri bu alanda gösterilir. 
 2. Sayfa içerisinde oluşturduğumuz istem ve yanıt bölümüdür, bu alanda kullanıcıya yöneltmiş olduğumuz sorunun cevabını ileride değineceğimiz bazı seçenekler ile alabiliriz. 
 3. İstem ve yanıt kısmında sormuş olduğumuz sorunun detaylarını barındıran açıklama kısmı 
 4. Örnek resimde var olan ok , oluşturmuş olduğumuz iletişim kutusu sayfasının kaplamış olduğu alanı belirler. 

SAYFA 

İletişim kutusu içerisinde oluşturduğumuz sayfalar kullanıcımızın karşısına yukarıdaki örnekte olduğu gibi çıkar , iletişim kutularında birden fazla sayfalar kullanabilir bir önceki sayfadaki değeri bir sonraki sayfada kullanabilir veya sayfa içerisine girilen değerlere göre koşul işlemleri yaptırabilir kullanıcımızın vermiş olduğu cevaplara göre karşısına istediğimiz sayfamızın çıkartabiliriz. 

İstem ve Yanıt

İstem ve yanıtlar oluşturmuş olduğumuz sayfalar içerisinde kullanıcıya soru sormamıza ve sormuş olduğumuz sorumuzun cevabını almaya yarar. Sormuş olduğumuz sorumuzun cevabını kullanıcıdan aşağıdaki şekillerde alabiliriz. 

 • Yok : Herhangi bir cevap değeri içermez genel olarak bilgilendirme yazılarında kullanılır. 
 • Tek Satır : Kullanıcının karşısına tek satır metin kutusu gelir ve değeri buraya girmesi istenir.
 • Seçenek Kümesi ( Radyo düğmeleri ) : Kullanıcının karşısına radyo buton şeklinde eklemiş olduğumuz değerler gelir . Seçilen değerin sistemsel değerini int türünde biz verebiliriz. 
 • Seçenek Kümesi ( Seçim listesi ) : Kullanıcının karşısına seçim kümesi olarak eklemiş olduğumuz değerler gelir. Global seçim kutuları bu alanda görünmez sistem içerisindeki farklı bir seçim kutusu üzerinde kıyaslama yapmamız gerekiyor ise değerlerini buraya yeniden tanımlamak zorundayız. Seçilen değerin sistemsel değerini int türünde biz verebiliriz. 
 • Birden fazla satır ( Yanlızca metin ) : Kullanıcının karşısınıa bir metin kutusu gelir. Burada birden fazla metin girebileceği şekilde büyük olarak açılır. 
 • Tarih ve Saat : Kullanıcının karşısına tarih ve saat bilgisini girebileceği bir veri giriş kontrolü gelir. 
 • Yanlızca Tarih: Kullanıcının karşısına tarih bilgisini girebileceği bir veri giriş kontrolü gelir. 
 • Arama : Kullanıcının karşısına belirtmiş olduğumuz varlığımızın kayıtları gelir. 

İpucu

istem ve yanıt içerisinde bulunan bir bölümdür, kullanıcıya sormuş olduğumuz soru hakkında daha açıklayıcı bazı bilgileri girdiğimiz kısımdır. 

 Örnek

Servis talebi üzerinde çalışacak bir iletişim kutusu yapalım. Kullanıcılarımız iletişim kutusunu çalıştırdıkları zaman

 • Servis talebini kapatmak istediğinize emin misiniz
  • Evet : Servis talebini problem çözüldü olarak kapatalım
  • Hayır :Servis talebini iptal edildi olarak kapatalım

İstem ve Yanıt ekranının ayarlanması

İstan ve yanıt ekranımız ayarlandıktan sonra kullanıcımızın vermiş olduğu cevap kontrolü için ekranda olduğu gibi koşul denetimi yapabiliriz.

İletişim kutusunu çalıştırdığımız zaman kullanıcı üzerinde bulunduğu servis talebini sorunun cevabına göre başarılı bir şekilde kapatabildiği gibi iptal işlemini de gerçekleştirebilir.

Loading